تفکر
سلام خوش آمدید
درباره وبلاگ


بسـم الله الرحـمن الرحیـم
در بیابان این دنیای گذران به دنبال کشتی نجات باشیم و تمسخر این مردمان قوم نوحی(ع) ما را از سیل قیامت غافل نکند که دیگر متولد نخواهیم شد.

مدیر وبلاگ : علی
مطالب اخیر
نویسندگان
پنجشنبه 21 دی 1391 :: نویسنده : soldier3

اشاره‏ای به كرامات امام حسن مجتبی (ع)

 

حذیفة بن یمان نقل می‏كند كه روزی بر بلندای كوهی ، درمجاورت پیامبر (ص) بودیم و امام حسن علیه السلام كه كودكی خردسال بود ، با وقار و طمآنینه در حال راه رفتن بود . پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند :  همانا جبرئیل او را همراهی می‏كند و میكائیل از او محافظت می‏نماید و او فرزند من و انسان پاكی از نفس من و عضوی از اعضأ من و فرزند دختر و نور چشم من است . پدرم فدای او باد.

پیامبر صلی الله علیه و آله ایستاد و ما هم ایستادیم ، ایشان به امام حسن علیه السلام فرمود :  تو ثمره من و محبوب من و روح و روان منی.

در این هنگام یك مرد اعرابی به سوی ما می‏آمد ، حضرت صلی الله علیه و آله فرمود : مردی به سوی شما می‏آید كه با كلامی تند با شما سخن می‏گوید و شما از او بیمناك می‏شوید . او سؤالهایی خواهد پرسید و در كلامش درشتی و تندی است.
اعرابی نزدیك شد و بدون اینكه سلام كند گفت : كدام یك از شما محمد است؟ گفتیم : چه می‏خواهی؟ پیامبر صلی الله علیه و آله به او فرمودند: مهلا; آهسته [ای اعرابی] . او كه از این برخورد ، پیامبر صلی الله علیه و آله را شناخت گفت: 
 ای محمد! درگذشته كینه تو را به دل داشتم , ولی تو را ندیده بودم و الآن بغضم نسبت‏ به تو بیشتر شد.

پیامبر صلی الله علیه و آله تبسم كردند . ما خواستیم به اعرابی حمله كنیم كه آن حضرت با اشاره ما را منع فرمودند . اعرابی گفت: تو گمان می‏كنی پیامبری ؟ نشانه و دلیل نبوت تو چیست ؟ رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند : اگر دوست داشته باشی عضوی از اعضأ من به تو خبر دهد تا برهانم كامل‏تر شود.
اعرابی پرسید: مگر عضو می‏تواند سخن بگوید ؟ پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود : آری، ای حسن ! برخیز .

آن مرد امام حسن علیه السلام را به خاطر كودكیش ، كوچك شمرد و گفت : پیامبر فرزند كوچكی را می‏آورد و بلند می‏كند تا با من تكلم كند ؟ پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند : تو او را به آنچه اراده كرده‏ای دانا خواهی یافت .

امام حسن علیه السلام شروع به تكلم كرد و فرمود : مهلا یا اعرابی!
ما غبیا سألتَ وابن غبی *** بل فقیها اذن و انت الجهول
فان تك قد جهلت فان عندی *** شفأ الجهل ما سال السؤول
و بحرا لاتقسمه الدوالی *** تراثا كان اورثه الرسول
آرام باش ای اعرابی ! تو انسانی كند ذهن و فرزند شخص كند ذهن سؤال نكردی ، بلكه از یك فقیه و دانشمند سؤال كرده‏ای ; ولی تو جاهل و نادانی .
پس اگر تو نادانی ، همانا شفای جهل تو نزد من است ; زمانی كه سؤال كننده‏ای سؤال كند . دریای علمی نزد من است كه آن را با هیچ ظرفی نمی‏توان تقسیم كرد و این ارثی است كه پیامبر صلی الله علیه و آله از خود به جای گذاشته است.
سپس فرمودند : هر آینه زبانت را باز كردی و از حد خود فراتر رفتی و خود را فریفتی ، ولی از اینجا نمی‏روی مگر اینكه ایمان می‏آوری ، اگر خدا بخواهد.

بعد از آن ، امام علیه السلام جزء به جزء وقایعی را كه برای او اتفاق افتاده بود ، بیان كرد و فرمود :

شما درمیان قومتان اجتماع كردید و گمان كردید كه پیامبر صلی الله علیه و آله فرزندی ندارد و عرب هم از او بیزار است ، لذا خون خواهی ندارد و تو خواستی او را بكشی و نیزه‏ات را برداشتی ، ولی راه بر تو سخت‏شد ، در عین حال از تصمیم خود منصرف نشدی و در حال ترس و واهمه به سوی ما آمدی . من به تو از سفرت خبر می‏دهم كه در شبی صاف و بدون ابر خارج شدی ، ناگهان باد شدیدی وزیدن گرفت و تاریكی شب بیشتر شد و باران شروع به باریدن كرد و تو با دلتنگی تمام باقی ماندی و ستاره‏ای در آسمان نمی‏دیدی تا بواسطه آن راه را پیدا كنی....

مرد عرب با تعجب گفت : ای كودك ! این خبرها را از كجا گفتی ؟ تو از تاریكی و سیاهی قلب من پرده برداشتی ، گویا تو مرا نظاره كرده بودی و از حالات من چیزی بر تو مخفی نیست ; چنان كه گویی این علم غیب است.

سپس آن مرد به دست امام حسن علیه السلام مسلمان شد و رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله مقداری قرآن به او آموخت و او از پیامبر صلی الله علیه و آله اجازه گرفت و به سوی قوم و قبیله خود بازگشت و عده‏ای را به دین اسلام وارد كرد.
بعد از آن ، هر موقع كه امام حسن علیه السلام را می‏دیدند، خطاب به ایشان می‏گفتند : لقد اعطی مالم یعط احد من الناس ; همانا به امام حسن علیه السلام نعمتی عطا شده كه به احدی داده نشده است.

 

نوع مطلب : دینی، داستان و حکایت، 
برچسب ها : اشاره ای بر کرامات امام حسن مجتبی (ع)، امام حسن مجتبی (ع)، داستانی از پیامبر (ص) و امام حسن (ع)، علم امام حسن (ع) در کودکی،
لینک های مرتبط :


پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات