تفکر
سلام خوش آمدید
درباره وبلاگ


بسـم الله الرحـمن الرحیـم
در بیابان این دنیای گذران به دنبال کشتی نجات باشیم و تمسخر این مردمان قوم نوحی(ع) ما را از سیل قیامت غافل نکند که دیگر متولد نخواهیم شد.

مدیر وبلاگ : علی
مطالب اخیر
نویسندگان

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) چند سالی است که راهپیمایی اربعین به یکی از برجسته ترین اتفاقات سالیانه تبدیل شده است؛ حرکتی که  به تعبیر رییس سایق رسانه ملی به یک معجزه شباهت دارد  اما  کمتر کسی از این  موضوع اطلاع دارد  که در کنار راهپیمایی عظیم و میلیونی  اربعین در کربلا، در دل آفریقا و کشوری که  تا سی سال پیش شیعه ای دران زندگی نمی کرد  به برکت انقلاب اسلامی بیش از ۱۰ میلیون شیعه مستبصر حضور دارند  که  ۷میلیون تن آنها در روز اربعین از شهرها و روستاهای با مسافت های دور و نزدیک به سمت حسینیه شیعیان  راه می افتند . راهپیمایی اربعین نیجریه از وقایع بزرگی است  که به خودی خود  غرور شیعی را به منصه ظهور گذاشته  به همین بهانه سایت رهیافتگان با  مصطفی محمد احمد  یکی از مسئولان فرهنگی شیعیان نیجریه  در ایران و عضو انجمن بین المللی ادواردو انجمن شهید ادواردو آنیلی است به گفتگو نشسته است.


Arbaeen 11

گفتگو از جمال طاهری

رهیافتگان :شما چند سال است که مستبصر شده اید؟

۱۵ سال پیش بود که به لطف خدا مستبصر و شیعه شدم آن هم توسط برادر بزرگم  که خیلی اهل مطالعه است. برادرم معلم است  او کتابهای زیادی به خانه می آورد  و من  آنها را می خواندم  از این طریق بود که  به تشیع گرایش پیدا کردم خود برادرم هم از طریق دوستانش شیعه شده بود. یادم است  مجله «صدای اسلام» را از طرف سازمان فرهنگی  دریافت می کردیم مطالب خیلی خوبی درباره تشیع در آن  نوشته شده بود.

رهیافتگان :بقیه خانواده  چطور آنها به تشیع روی نیاورده اند؟

همه  خانواده سنی مالکی هستند ما از دو مادر ۱۸برادریم  که شیعه شدیم مادرم هم شیعه است  پدرم همیشه من را حمایت می کرد ولی نمی دانم او هم شیعه شد یا نه

photo_2015-12-06_15-42-29

رهیافتگان:مشکلاتی برای شیعه شدن شما  وجود نداشت

برادر بزرگم که  اول  به تشیع گروید خیلی اذیت شد ولی برای ما دیگر فضا بازتر و آشناتر شده بود  و به مراتب راحت تر بودیم .

رهیافتگان : آماری از شیعیان در نیجریه در دست است؟

نه آمار دقیقی نداریم چون  پراکنده هستیم . جالب است  بدانید  تا قبل از انقلاب اسلامی ایران نیجریه اصلا شیعه نداشت ولی الحمدالله  حالا روز به روز در حال افزایش هستند.

اکثریت نیجریه ای ها  چه دینی دارند

مسلمان مالکی هستند حدود ۷۰ درصد مسلمان داریم  بقیه مسیحی هستند.

آیا می توانید جمعیت شیعیان را به طور تخمینی هم بگویید ؟

از ۱۸۰ میلیون جمعیتی که در نیجریه  ساکن هستند تقریبا چیزی حدود ۸تا۱۰ میلیون شیعه هستند

رهیافتگان :چطور به این رقم دست یافتید

خب از طریق شرکت در مراسم  دینی  و  برنامه هایی که داریم مثلا سال گذشته  حدود ۸میلیون درمراسم پیاده روی اربعین حضور داشتند که علاوه براین تعداد زیادی به دلیل مشغله های کاری و یا عوامل دیگر امکان حضور در مراسم هم را نداشتند.

رهیافتگان :یعنی این تعداد از نیجریایی ها  در مراسم  پیاده روی اربعین کربلا حاضر می شوند؟

نه  عملا شرکت در مراسم کربلای عراق برای ما سخت ومشکل است چون هم بعد مسافت زیاد راداریم و هم خیلی از مردم به دلیل مشکلات اقتصادی و توان مالی با  وجود عشق و ارادت زیاد، امکان سفر به کربلا را ندارند

 رهیافتگان :پس این مراسم پیاده روی شیعیان نیجرییه دراربعین چگونه و کجا برگزار می شود؟

چهارسال  پیش در شهر زاریا یعنی؛ زادگاه شیخ زاک زاکی رهبرفقید شیعیان نیجریه  توسط ایشان حسینیه  بزرگی بنا شد تا شیعیان بتوانند آنجا مراسم دینی و عزاداریهای خود را برگزار کنند ابتدا چند نفری که عاشق اهل بیت بودند برای شرکت در این مراسم به حسینیه زاریا پای پیاده  می رفتند بعد  از آن کم کم  جمعیت از نقاط مختلف اضافه شد به طوری که حالا به  سیل عظیمی از  جمعیت  شیفتگان امام حسین تبدیل گردیده اند  که پای گیاده برای مراسم اربعین به حسینیه  زاریا می  روند.

رهیافتگان :اسکان  این تعداد  در مسیر چگونه است

خیمه هایی در طول مسیر برای استراحت و توقف موقت برپا می کنیم  و اگر در مسیر روستایی بود  خانمها را آنجا اسکان می دهند تا راحت تر باشند

رهیافتگان :برنامه ای هم در طول این مسیر  دارید؟

بله برنامه های فرهنگی زیادی داریم. ازجمله در خیمه های استراحت، سخنرانی می گذاریم و مقالات و مطالب مختلف بین جمعیت منتشر می کنیم. مردم  پول و نذورات می دهند مثل آب و غذا که صرف راهپیمایی کنندگان می شود  ولی چون این حرکت تازه است  هنوز خیلی ها  از نذر اطلاع ندارند.

SAMSUNG CSC

 رهیافتگان :زاریا شهر شیعه نشین است؟

نه متاسفانه  خیلی شیعه ندارد

رهیافتگان :پس چرا این حسینیه در زاریا با چنین تجمعی است؟

چون شیخ آن را بنا کرده و خودش اهل آنجاست. شیخ جمعیت زیادی  را به اسلام و تشیع  دعوت کرده و برای همه  مردم نیجریه مقبول و  مورد تایید است.

رهیافتگان :در مراسم اربعین فقط شیعه ها حضور دارند؟

شیعیان  حضور دارند  البته اهل سنت  در مسیر می آمدند و نگاه می کردند و تعداد کمی هم مسیحی شرکت می کنند

SAMSUNG CSC

 رهیافتگان :مراسم پیاده روی اربعین چند روز طول می کشد؟

مسیرهایی که به سمت زاریا می روند متفاوت است که از دور و نزدیک همه بهم می پیوندند ولی در کل چهار روز طول می کشد  تا همه به حسینیه برسند.

رهیافتگان :آنچه برنامه خاصی دارید؟

بله شیخ زاک زاکی سخنرانی می کند مراسم سوگواری، نوحه خوانی و عزاداری انجام می شود و بعد از آن همه به شهرو روستای خود باز می گردند.

 رهیافتگان : این همه جمعیت در حسینیه جا می شوند؟

در کنار حسینیه  باشگاه خیلی بزرگی برای پرورش اسب وجود دارد  که در این روز جمعیت به آنجا می رود و عزاداری برپامی کند

رهیافتگان :این راهپیمایی با چنین ابعادی که دارد از چه زمانی ایجاد شده است؟

تقریبا سه تا چهار سالی می شود  که راهپیمایی راه انداخته می شود

SAMSUNG CSC

 رهیافتگان :خود شما هم دراین مراسم شرکت دارید؟

نه من  خودم خدا توفیق داده چهارسال در مراسم راهپیمایی اربعین به کربلا رفته ام

رهیافتگان :مراسم  اربعین نیجریه مانند  کربلا است؟

خیلی تفاوت دارد اصلا قابل قیاس نیست آنجا فرهنگ نذر و خدمت به عزاداران امام حسین  مانند  کربلای معلا جانیفتاده است در کشور ما هنوز جای کار دارد

رهیافتگان :این اتفاق بزرگ  دینی در رسانه ها انعکاسی هم دارد؟

بله برخی شبکه ها پخش می کنند ولی شبکه های خصوصی خیلی کمرنگ است بیشتر در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی اخبار و تصاویر ان  منتشر می شود

SAMSUNG CSC

 رهیافتگان :از شخصیت های مشهور نیجریه هم در این مراسم حضور دارند؟

اطلاعی ندارم ولی خب جمعیت زیادی هستند و شاید حضورداشته باشند.

رهیافتگان :برکات این پیاده روی به عشق امام حسین  چه بوده؟

خداروشکر خیلی خیر و برکات داشته است  به طوری که  در ۳۵سال قبل  این اثرات را ندیده بودیم چون افراد زیادی در مسیری طولانی به مدت چهار شبانه روز با هم  حشر و نشردارند  بهترین فرصت برای ارتباط و انتقال مفاهیم دینی و اعتقادی است  تاثیر زیادی داشته  خیلی ها  شیخ زاک زاکی را نمی شناختند ولی حالا شیفته و علاقه مند او هستند.

رهیافتگان :برای بحث امنیت عزاداران  تمهیداتی اندیشیده شده است؟

خودمان  نیروهای امنیتی و مراقبتی داریم  تا  عزداران  پشتیبانی شوند ان شالله  که اتفاقی پیش نیاید متاسفانه  امسال در روز عاشورا  به عزاداران در حسینیه  زاریان حمله کردند و جمعیت زیادی را شهید و زخمی نمودند امیدواریم این راهپیمایی بدون خطر باشد.

نوع مطلب : دینی، چرا شیعه شدم؟ ( مستبصرین )، خبری، 
برچسب ها : پیاده روی هشت میلیون نوشیعه نیجریه ای در روز اربعین، تازه مسلمانان نیجریه ای، شیعیان نیجریه ای، مستبصرین نیجریه ای، راهپیمایی اربعین در نیجریه، راهپیمایی شیعیان نیجریه در روز اربعین،
لینک های مرتبط :


پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic