تفکر
سلام خوش آمدید
درباره وبلاگ


بسـم الله الرحـمن الرحیـم
در بیابان این دنیای گذران به دنبال کشتی نجات باشیم و تمسخر این مردمان قوم نوحی(ع) ما را از سیل قیامت غافل نکند که دیگر متولد نخواهیم شد.

مدیر وبلاگ : علی
مطالب اخیر
نویسندگان
شنبه 2 آبان 1394 :: نویسنده : علی
از امام جواد علیه السلام مناظرات متعددی نقل شده است که به عنوان نمونه به یکی از آنها که مختصر و مربوط به مسائل اعتقادی است اشاره میشود، با تذکر این نکته که امام با حفظ تقیه، این مناظره را انجام داده است. بعد از آنکه مامون ام الفضل را به تزویج حضرت جواد علیه السلام در آورد، یحیی بن اکثم (یکی از علمای اهل سنت) با جماعت بسیاری نزد آن حضرت و مامون آمدند.

یحیی عرض کرد: ای پسر رسول خدا! نظر شما درباره روایتی که [در مدارك اهل سنت] نقل شده است که
"خداوند جبرئیل را فرستاد تا از پیامبر صلی الله علیه و آله بخواهد که از ابابکر سؤال کند: آیا او از خداوند راضی هست یا نه؟
با اینکه خداوند از او راضی می باشد "چیست؟

امام جواد علیه السلام فرمود: من منکر فضیلت ابابکر نیستم، ولی بر ناقل این دستور لازم است که طبق 
دستور پیامبر صلی الله علیه و آله عمل کند. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در حجۀ الوداع فرمود :بعد از من جاعلان حدیث فراوان میشوند، لذا باید احادیث را بر قرآن و احادیث عرضه کنید؛ هر حدیثی که موافق قرآن و سنت من باشد به آن عمل کنید و اگر مخالف آن دو بود بدان عمل نشود.این خبر موافق با قرآن نیست، زیرا خداوند میفرماید:ما انسان را آفریدیم و وسوسه های نفس او را میدانیم و ما از رگ قلبش به او نزدیک تریم.
آنگاه چگونه میشود خداوند از رضایت و غضب ابابکر نسبت به خود بی خبر باشد، تا نیاز به سؤال داشته باشد؟ این عقلا محال است.

 یحیی گفت: روایت شده که ابابکر و عمر در زمین مانندجبرئیل و میکائیل در آسمان می باشند؟

 حضرت فرمود: در این حدیث هم باید دقت نمود، چرا که آن دو فرشته از فرشتگان مقرب بوده، لحظه ای از طاعت خدا جدا نشدند و هرگز خدا را معصیت نکردند، و حال آنکه آن دو مشرك بودند، بعد مسلمان شدند و اکثر عمر خود را در شرك به سر بردند، آنگاه چگونه می توانند همسان جبرئیل و میکائیل باشند؟

یحیی گفت: در روایات آمده که آن دو (ابابکر و عمر)، پیر مردان اهل بهشت می باشند، در این زمینه چه می گوئید؟

 حضرت فرمود: این هم محال است، چون  بهشتی ها همه جوانند و در آنجا پیرمردی وجود ندارد. این روایت را بنی امیه در مقابله با آن روایتی که میگوید:"حسن و حسین آقای جوانان بهشتی می باشند" ساختند.

 یحیی گفت: نقل شده که عمر چراغ اهل بهشت است.

حضرت فرمود: این هم محال است، چرا که در بهشت فرشتگان مقرب، پیامبران، آدم و محمد صلی الله علیه و آله حضور دارند. چگونه بهشت با نور آنها روشن نشده که نیاز به نور عمر باشد؟!

یحیی گفت: نقل شده که پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: اگر من مبعوث نمی شدم، عمر به جای من مبعوث می شد. حضرت فرمود: قرآن راستگوتر از این حدیث است، آنجا که میفرماید :" و هنگامی که از پیامبران پیمان گرفتیم و  از تو و از نوح و ابراهیم و موسی و عیسی بن مریم، و ما از همه آنان پیمان محکمی گرفتیم " آنگاه چگونه پیمان خداوند عوض میشود؟ [از این گذشته] پیامبران یک چشم به هم زدن مشرك نشدند، چگونه کسی به رسالت مبعوث می شود در حالی که اکثر عمر خود را در شرك به سر برده است؟!

یحیی گفت: در روایت آمده که پیغمبر صلی الله علیه و آله فرمود: اگر عذاب نازل شود، جز عمر کسی از آن رهایی نمی یابد.

حضرت فرمود: این هم محال است، چرا که خداوند می فرماید" خداوند تا تو (پیامبر) در میان آنها باشی آنها را عذاب نخواهد کرد و مادامی که به درگاه خدا توبه و استغفار کنند،[باز هم]آنها را عذاب نخواهد کرد" می بینید که برای نزول عذاب دو مانع ذکر شده است و لا غیر؛ 1- وجود مبارك پیامبر صلی الله علیه و آله در بین مردم. 2- توبه و استغفار مردم .

انجام چنین مناظرهایی و پیروزی امام جواد علیه السلام چند پیامد مثبت داشت: 1- با توجه به اینکه امام جواد علیه السلام در خردسالی به امامت رسید، عباسیان فکر می کردند او از نظر علمی ناتوان است و از این رو با ترتیب چنین مناظراتی سعی می کردند شخصیت او را خورد کنند. پیروزی امام در مناظره با پاسخ های قاطع و روشنگر، هرگونه شک و تردید را در مورد پیشوایی او و نیز اصل امامت از بین برد. 2- این مناظره خط بطلانی بر بسیاری از احادیث جعلی کشید. احادیثی که به دستور حاکمان غاصب و برای تثبیت حکومت غصبی آنان توسط عده ای انسان خود فروخته جعل شده و موجب انحراف در امت اسلامی بود.
نوع مطلب : دینی، مناظرات، پاسخ به سوالات، 
برچسب ها : ابابکر و عمر در زمین مانندجبرئیل و میکائیل در آسمان می باشند، ابوبکر و عمر پیر مردان اهل بهشت می باشند، عمر چراغ اهل بهشت است، عمر به جای من مبعوث می شد، اگر عذاب نازل شود جز عمر کسی از آن رهایی نمی یابد، آیا ابوبکر از خداوند راضی هست یا نه، احادیث جعلی درباره ابوبکر و عمر،
لینک های مرتبط :


پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic