تفکر
سلام خوش آمدید
درباره وبلاگ


بسـم الله الرحـمن الرحیـم
در بیابان این دنیای گذران به دنبال کشتی نجات باشیم و تمسخر این مردمان قوم نوحی(ع) ما را از سیل قیامت غافل نکند که دیگر متولد نخواهیم شد.

مدیر وبلاگ : علی
مطالب اخیر
نویسندگان
خبرگزاری فارس- گروه جامعه، پنجاه و نهمین کمیسیون مقام زن (پکن+20) در نیویورک برگزار شد. این اجلاس که اهداف خاص خود را دنبال می‌کند امسال نیز کشورهای زیادی را گرد هم جمع آورده است تا به اصطلاح از تضییع حقوق زنان جلوگیری کند.

در این اجلاس هیأتی از کشورمان به ریاست معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده حضور دارند و قرار است گزارشی را پیرامون وضعیت زنان کشورمان در این اجلاس ارائه دهند.
در همین راستا با مرضیه محمدزاده گفت و گویی را انجام دادیم تا برگزاری این اجلاس را این بار از نگاهی متفاوت بررسی کنیم.

فارس: اهداف و علت برگزاری کمیسیون مقام زن در نیویورک چیست؟

محمدزاده: از سال 1995، کمیسیون مقام زن، اهدافی مانند دستیابی به برابری جنسیتی، توسعه و صلح را به عنوان دستور کار خود اعلام کرده است. طی 20 سال گذشته، کمیسیون مقام زن بر اولویت‌های مندرج در اعلامیه و برنامه عمل پکن تمرکز کرده است. در بیستمین سالگرد کنفرانس پکن، در سال 2015 قرار است ارزیابی جامعی از اقدامات ملی توسط دولت‌های عضو صورت گیرد و نیز چالش‌های مطرح، ارزیابی عملکرد کمیسیون‌های منطقه‌ای ملل متحد و ارزیابی جهانی اقدامات کمیسیون مقام زن در پنجاه و نهمین اجلاس کمیسیون مقام زن در مارس 2015 به عمل آید.

فارس: اجلاس کمیسیون مقام زن  چه دستاوردی برای کشور به همراه خواهد داشت؟

محمدزاده: کمیسیون مقام زن که با اعزام  هیأتی 180 نفره از ایران  در نیویورک برگزار می‌­شود به ارائه گزارشی از وضعیت زنان در جمهوری اسلامی ایران خواهد پرداخت.

 این در حالی است که به باور کارشناسان، مفاد کنوانسیون رفع تبعیض از زنان با شرع و قانون کشور ما مغایرت دارد و دستاوردی از آن انتظار نمی‌رود، ضمن آنکه معلوم نیست این هیأت که بیش از 100 نفر از آنها نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد هستند، بر چه اساسی انتخاب شده‌اند و پشت پرده این انتخاب چه اهدافی را دنبال می‌کنند.

معاونت امور زنان با این تعداد همراه زن چه پیامی به امریکا می‌برد، آن هم درست در آستانه مذاکرات نفسگیر ما در مسئله هسته‌ای و باز آن هم وقتی رهبر انقلاب همواره در موضوع زن جمهوری اسلامی ایران را طلبکار امریکا و غرب می‌داند و نه بدهکار و پاسخگوی آنان.

دغدغه متدینین در حوزه زنان این است که گزارش ارائه شده در اجلاس چیست و چه اهدافی را دنبال کند.

فارس: مهمترین موضوعات پکن +20 چه باید باشد که در حال حاضر به حاشیه رفته است ؟

محمدزاده: تصویب الگو و دیگر مباحث سازمانی، بررسی نتایج چهارمین کنفرانس جهانی زنان با موضوع زنان 2000، برابری جنسیتی، توسعه و صلح برای قرن 21، تصویب پیش‌نویس اعلامیه، اولویت‌های اقدام برای آینده در راستای شناسایی برابری جنسیتی، توانمندسازی زنان و حقوق بشر زنان و دختران و شناسایی حقوق زنان و دختران.

فارس: آیا گزارشاتی که به این اجلاس ارسال می شوند باید مورد بررسی قرار گیرند؟ این نقد و بررسی در کجا باید انجام گیرند؟

محمدزاده: طبق قانون باید تمام گزارش‌هایی که از هر مرجع رسمی به اجلاسیه بین‌المللی مخابره می‌شود در دو قسمت مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد نقد و بررسی قرار گیرد، این در حالی است که گزارش دو سه روز مانده به چاپ نهایی و ارسال به نیویورک ارائه شد که این زمان برای بررسی گزارش 80 صفحه‌ای بسیار محدود است.

فارس: با وجود سخت گیری‌های آمریکا در دادن ویزا به ایرانی ها، دلیل تغییر سیاست آمریکا در این مورد چیست؟

محمدزاده: ویزای سفر و اقامت سه ماهه بدون محدودیت در آمریکا برای اعضای سازمان‌های مردم نهاد بعضا بدسابقه با فهرستی از روابط مشکوک با سازمان‌های بین‌المللی و مراکز اروپایی فعال در موضوع «حقوق بشر در ایران» صادر شده است.

همین موضوع موجب شده فرض حمایت از تیم مذکور به منظور مستند نمودن اتهامات حقوق بشری غرب علیه ایران، به منظور وضع تحریم‌های حقوق بشری در برهه مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 با سیاهنمایی برخی از گروه‌های به ظاهر مردمی از داخل ایران به واقعیت نزدیک شود.

بخشی از گروه‌های به ظاهر مردم نهاد مذکور طبق اطلاعات منتشر نشده از فعالین در موضوع «توانمندسازی زنان»، «فمنیست‌های بدسابقه تابلودار»، «فعالین مبارزه با ایدز» و «حامیان کودکان کار» هستند که در طول یک‌سال اخیر بعضا به جمع آوری فیلم و عکس و گزارش سیاه برای مستند‌سازی گزارش‌های احمد شهید و منافقین و بهائیان و نهادهای وابسته به آنها اشتغال داشته اند. این مسئله درحالی است که هیچ کدام از سازمانهای مردم نهاد شرکت در این اجلاس از مراجع امنیتی صلاحیت و تأییدیه لازم را ندارد.

فارس: آیا حضور کشور ما در این اجلاس تعریف شده است؟

محمدزاده: یکی از نمایندگان مجلس  با انتقاد از تعداد زیاد شرکت‌کنندگان اعلام کرده است که این اجلاس در سطح بین‌المللی کارایی ندارد چراکه ما به کنوانسیون رفع تبعیض از زنان نپیوستیم و این اجلاس هر ساله مربوط به تعهد کشور‌ها نسبت به این کنوانسیون است، بنابراین حضور مسئولان دولتی و حتی سازمان‌های مردم‌نهاد با چنین اشل و تعدادی در این اجلاس معنا ندارد.

فارس: آیا بر عملکرد وگزارش سازمان های مردم نهاد نظارت خواهد شد؟

محمدزاده: هیچ‌ نظارتی بر عملکرد و گزارش سازمان‌های مردم نهاد که قرار است در اجلاس حضور یابند، وجود ندارد و مشخص نیست که این افراد چه محتوا و گزارشی را در راستای وضعیت زنان کشور ارائه خواهند کرد. این در حالی است وزارت کشور در بحث نظارت سازمان‌های مردم‌نهاد و مطالب آنها در اجلاس و کمیسیون فرهنگی مجلس در خصوص گزارش مسئولان دولتی اعزامی نظارت کند.

علاوه بر آن کلیه مطالب ارائه شده در کمیسیون مشخص شود و حتی بروشور‌های ارائه شده در آن‌جا نیز مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

با توجه به اینکه هزینه هر نفر برای حضور در نیویورک و اجلاس فوق، دست کم 30 میلیون تومان است. این بودجه هنگفت از کجا برای سازمان‌های مردم نهاد تأمین می‌شود! دولت و وزارت کشور و نهادهای امنیتی نه تنها در بحث محتوا بلکه در خصوص بودجه تأمین‌ شده برای حضور NGO‌ها در اجلاس پکن+20 باید ورود کنند و ارزیابی و نظارت داشته باشند.

فارس: سازمان‌های غیردولتی که امسال در کمیسیون مقام زن شرکت می­کنند شامل چه گروه‌­هایی هستند؟

محمدزاده: مؤسسه اسلامی زنان، کانون میثاق زندگی، بنیاد نیکوکاری رایحه، انجمن حمایت و یاری آسیب دیدگان اجتماعی و بنیاد توسعه کارآفرینی زنان

فارس: سازمانهای غیردولتی شرکت کننده در کمیسیون مقام زن از چه طیفی هستند؟

محمدزاده: نگاه فمینیستی بعضی از افراد شرکت کننده در کمیسیون باعث ابراز نگرانی خواهد شد این افراد نگاه فمینیستی خود را بیان کنند؛ درصورتی‌که اگر فمینیسم در غرب موفق بود، پست فمینیسم و پست مدرنیسم و دیگر پست‌ها به وجود نمی‌آمد.

اگرچه حضور NGOها در راستای اهداف نظام بسیار خوب است، اما اگر در این مسیر نباشد، با آمارهایی که از خود می‌دهند، مشکل‌ساز خواهند بود. تصمیم به حضور این تعداد زن که برخی از آنها چهره‌های شناخته شده با عقاید فمینیستی هستند و برخی نیز کاملا ناشناخته و مبهم و شمارشان هم  کم از یک لشکر نیست، خود حامل پیام‌هایی منفی است که باید دید آیا این کار ناشیانه انجام شده است یا عامدانه؟!

حضور برخی چهره‌های مسئله‌دار در بین اعضای سازمان‌های مردم نهاد می‌گوید: این نگرانی وجود دارد که اعضای سازمان‌های مردم نهاد مسائل غیرواقعی در خصوص زنان کشور را آنجا از تریبون جهانی ارائه دهند.

مشکل ما این است که نگاه‌های فمینیستی و غربی نجاتگر زن ایرانی نیست، چراکه اگر اینگونه بود، زن غربی امروز در این وضعیت قرار نداشت. اگر تا چند سال پیش مواد مخدر حرف اول را در تجارت جهان می‌زد، چرا الان تجارت جهانی به سمت پورنوگرافی رفته است!؟ این کنوانسیون نه تنها ابقا‌کننده حقوق زنان نیست، بلکه از بین برنده آن نیز هست.

بر گرفته از فارس

نوع مطلب : فرهنگی و اجتماعی، استراتژی شیاطین، هشدار، خبری، 
برچسب ها : NGOهای حاضر در اجلاس زنان در نیویورک، توانمندسازی زنان ایران، پشت پرده برنامه سازمان ملل، برنامه های پشت پرده برخی ngo ها، اهداف واقعی سازمان ملل، اهداف ngo ها، برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان،
لینک های مرتبط :


پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات