تفکر
سلام خوش آمدید
درباره وبلاگ


بسـم الله الرحـمن الرحیـم
در بیابان این دنیای گذران به دنبال کشتی نجات باشیم و تمسخر این مردمان قوم نوحی(ع) ما را از سیل قیامت غافل نکند که دیگر متولد نخواهیم شد.

مدیر وبلاگ : علی
مطالب اخیر
نویسندگان
سه شنبه 5 خرداد 1394 :: نویسنده : علی

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )،اندونزی کشوری است مرکب از جزیره های بسیار که در مجمع الجزایر مالایا بین هند و چین و استرالیا قرار دارد. این کشور دارای مساحت یک میلیون و ۹۱۹ هزار و ۴۴۰ کیلومتری است و از ۲۷۰۰ جزیره تشکیل شده که اغلب آنها غیر قابل سکونت می باشند. جمعیت کشور اندونزی در حدود ۲۳۸ میلیون نفر می باشد که از این رقم ۹۰ درصد مسلمان و بقیه مسیحی، هند و یا بودایی هستند. اندونزی چهارمین کشور پر جمعیت دنیا است. زبان رسمی این کشور «اندونزیایی» است. بیش از پنجاه درصد مردم این کشور کشاورز هستند و برنج محصول اصلی این کشور است.

توریسم نیز از منابع مهم درآمدهای ارزی اندونزی به شمار می رود.

این بار میزبان یکی از بانوان اندونزیایی شدیم که خود را چنین معرفی می کند:

«آیس دریاتی هستم،دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته تفسیر که تقریبا هفت سال است در ایران سکونت دارم.»

خانم دریاتی چه انگیزه ای شما را به ایران کشاند؟

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بسیاری از کشورها از این انقلاب عظیم تأثیر گرفتند که کشور من هم از جمله این کشورها بود. در واقع امام خمینی(ره) برای مردم کشورم شخصیتی قابل احترام بود به رغم چنین نگرشی در سال ۱۹۹۸ یا ۱۹۹۹ کتابی به دستم رسید که علیه امام خمینی(ره) نوشته شده بود که نگارنده آن با سوء نیتی خاص اهداف و اندیشه های امام خمینی(ره) را زیر سؤال برده بود. با مطالعه این کتاب بر آن شدم تا بیشتر در خصوص شخصیت امام خمینی، اندیشه ها و عقاید این مقام وارسته بدانم. در همین راستا به مطالعه کتب زیادی در خصوص مذهب تشیع و عقاید اسلامی در این مذهب پرداختم چرا که خانواده ام سنی و از فرقه شافعی بودند و متأسفانه امکان مطالعه دقیق در باب مذهب تشیع نیز در کشورم وجود نداشت؛ لذا برای تحقق اهدافم پس از گرفتن مدرک دیپلم، در مؤسسه «السلام» که مؤسسه ای علمی ـ حوزوی بود مشغول تحصیل شدم. در آنجا به سفارش یکی از اساتیدم که مذهب تشیّع را برایم تبیین می کرد به مؤسسه «الهادی» رفتم و پس از گذراندن دروس حوزوی به مؤسسه السلام بازگشتم و مشغول تبلیغ و تدریس عقاید عربی و قرآن شدم. در همان زمان به لطف خداوند متعال با همسرم که مسلمان و دارای مذهب تشیّع می باشد آشنا شدم و پس از ازدواج با وی برای تحصیل علوم حوزوی و مذهب تشیع عازم ایران شدیم.

خانم دریاتی وضعیت تحصیلی در کشورتان به چه صورت است؟

پس از بروز بحران اقتصادی در اندونزی، این مسئله در وضعیت تحصیلی مردم تأثیر گذاشت اما به طور کلی مردم کشورم طالب تحصیل و علم هستند و برای فراگیری علوم حتی حاضرند به شهرهای بزرگ عزیمت کنند به همین دلیل هر ساله شاهد پیشرفت و ارتقای سطح تحصیلی و کاهش آمار بی سوادی در کشور اندونزی می باشم.

آیا این پیشرفت و ارتقای سطح تحصیلی بانوان کشورتان را نیز در بر می گیرد و زنان اندونزی هم از این مهم بهره مند می شوند؟

بله. خوشبختانه شرایط موجود در کشورم امکان تحصیل بانوان را تا هر مقطعی که بخواهند و توانایی داشته باشند، فراهم ساخته است و در حال حاضر زنان و مردان به موازات هم مدارج علمی و تحصیلی را کسب می کنند و هیچ مانعی در این خصوص برای زنان کشورم وجود ندارد البته درصد کمی از مردان در گذشته با تحصیلات عالیه زنان و ادامه تحصیل آنان مشکل داشتند اما رفته رفته این نگرش تغییر کرده و چنین عقایدی به مرور زمان رنگ باخته است.

عموما زنان و دختران کشورتان چه مشاغلی را انتخاب می کنند؟

هر چند درصد بالایی از زنان و دختران کشورم شغل معلمی را انتخاب می کنند اما انتخاب مشاغل برای زنان دامنه وسیعی را در بر می گیرد و بانوان اندونزی کم و بیش در تمامی مشاغل و اصناف وارد شده اند و در حال حاضر اکثر آنها در شغل هایی همچون نویسندگی، استادی دانشگاه، پزشکی، تجارت و حتی امور فنی و مهندسی ایفای نقش می کنند.

خانم دریاتی، چند شهر مهم کشورتان را نام ببرید.

جاکارتا، سورابایا، مالانگ، یاگیاکارتا، بالی و بندونگ چند شهر مهم کشورم می باشد.

مهم ترین و رایج ترین اسامی در کشور اندونزی کدامند؟

اسامی محمد، علی و فاطمه، زهرا، زینب، اسامی رایج در کشورم می باشند که مسلمانان اندونزی این اسامی را بر فرزندان شان می گذارند البته باید یادآور شوم در کشورم هیچ کس دارای نام خانوادگی نیست و همه یک اسم دارند و فاقد نام خانوادگی می باشند البته برخی مسلمانان سادات و اعراب که از سایر کشورها به اندونزی آمده اند از این قاعده مستثنا می باشند. در انتخاب اسامی هم گاها برخی شهرها و محله های مهم، خود اسامی رایج می شوند مثل اسم برخی جزایر اندونزی و بعضی مناطق دیدنی و توریستی این کشور که به عنوان اسم بر فرزندان گذاشته می شوند.

در کشورتان زنان و دختران معمولاً از چه نوع پوششی استفاده می کنند؟ سنتی و یا به نحوی مدرن و امروزی؟

در اندونزی لباس های محلی و سنتی زیادی وجود دارد. در حقیقت در هر استان و محله ای یک لباس خاص وجود دارد که فقط در مراسم و اعیاد خاص از آنها استفاده می شود و در حال حاضر اکثر دختران و زنان کشورم در پوشش خود تابع مد و لباس های غربی می باشند که این پوشش برای زنان و دختران مسلمان اندونزی شامل مانتو، شلوار و روسری و یا مانتو، دامن و روسری یا مقنعه می باشد.

زبان رایج در کشورتان چیست؟

زبان مردم کشورم اندونزیایی است که بسیار شبیه و نزدیک به زبان مالایو می باشد که متعلق به کشور مالزی است البته تفاوت های مختصری بین این دو زبان وجود دارد اما این دو زبان بسیار نزدیک به هم می باشند.

مهم ترین غذاهای اندونزی چیست؟

در اندونزی برنج بیشتر از نان مورد استفاده قرار می گیرد و عموما ذائقه مردم به سمت و سوی غذاهای تند، ادویه دار و کمی هم شور می باشد. «سَیوُر اَسَم»، «پِچِل»، «گودِگ نانکا»، «رِنْدانگ» و «سانای» مهم ترین غذاهای اندونزیایی می باشند. همچنین «گادو گادو» یکی از سالادهای خوشمزه این کشور است و «ناسی تومبنگ» هم غذایی است که در مراسم جشن ها از آن استفاده می شود. در حقیقت این غذا از برنج و زردچوبه تهیه شده که اطراف آن را با مرغ سرخ شده، میگو و دیگر مواد و سبزیجات می پوشانند و خوردن این غذا به معنای داشتن بهترین آرزوها برای صاحب جشن می باشد.

از اعیاد و مراسم خاص کشورتان بگویید.

از آنجا که قریب به اتفاق مردم اندونزی مسلمان هستند مهم ترین اعیاد و مراسم خاص شان همچون مسلمانان سایر کشورهای اسلامی می باشد. به طور مثال عید فطر، عید قربان و جشن سال نو میلادی مهم ترین اعیاد و جشن های رایج در کشور اندونزی می باشد اما برخی مراسم خاص می باشد. مثلاً در اندونزی در شروع ماه مبارک رمضان هنگامی که هلال ماه رؤیت می شود برخی افراد برای تبریک حلول ماه مبارک رمضان تا هنگام سحر در مسجد طبل می زنند. همچنین مسلمانان اندونزی ده شب آخر ماه مبارک رمضان را به عبادت و نماز و شب زنده داری می گذرانند و معتقدند یکی این ده شب شب قدر است. در این ماه همچنین مراسمی با نام «حلال به حلال» یعنی روز مصالحه و آشتی در مساجد برگزار می شود. در شب عید فطر هم مسلمانان اندونزی به کوچه و خیابان ها می روند و ندای اللّه اکبر را سر می دهند و با زدن طبل و نواختن موسیقی عید فطر را به یکدیگر تبریک می گویند.

آئین ازدواج به چه شکل برگزار می گردد؟

در اندونزی ازدواج فامیلی به ندرت اتفاق می افتد. برخی دختران و پسران به شکلی سنتی و از طریق خانواده ها با هم آشنا می شوند و بعضی دیگر خارج از چارچوب سنتی، خود با یکدیگر آشنا می شوند و سپس خانواده ها را در جریان قرار می دهند. به هر حال خانواده پسر به خواستگاری دختر مورد نظر می آیند و پس از توافق و پسندیدن قرار و تاریخ مراسم عروسی را تعیین می کنند البته در شهر پادانگ دخترها به خواستگاری پسران می روند و این در حالی است که این شهر یکی از شهرهای مذهبی اندونزی محسوب می شود.

مهریه دختران چگونه تعیین می شود و در خصوص جهیزیه به چه شکل عمل می شود؟

دختران اندونزی اعتقاد چندانی به مهریه ندارند. مهریه آنان یک جلد کلام اللّه و یا یک جانماز تعیین می گردد و برخی هم فقط دو یا سه گرم طلا را به عنوان مهریه منظور می کنند. در خصوص جهیزیه هم خانواده دختر هیچ تعهدی در این زمینه ندارند و پسران تمام اسباب و وسایل زندگی را مهیا می کنند.

پس با این وجود نباید انتظار داشت که پدیده طلاق در اندونزی رواج زیادی داشته باشد. این طور نیست؟

متأسفانه به رغم اینکه مهریه دختران بسیار کم تعیین می گردد اما پدیده طلاق هر روزه رواج بیشتری می یابد که شاید دلیل این امر، همین کم بودن مهریه دختران باشد به عبارت دیگر اگر مهریه دختران ایرانی در حد افراط است، مهریه دختران اندونزی در حد تفریط است لذا مردان به راحتی و با پرداخت مهریه اندک زنان، آنان را طلاق می دهند. از بین رفتن قبح طلاق، الگوبرداری از زندگی جوامع غربی و کشورهای اروپایی هم علل دیگر افزایش پدیده طلاق در اندونزی می باشند.

در شرایط فعلی نهاد خانواده در این کشور چه جایگاهی دارد؟

به رغم تبلیغات وسیع جوامع غربی و رواج فمینیسم به صورت افراطی که تا حدی نهاد خانواده را تحت تأثیر قرار داده است، اما این نهاد هنوز هم از جایگاه بسیار مهمی برخوردار می باشد و پدر و مادر مهم ترین اعضای خانواده به شمار می روند که همواره باید مورد احترام قرار گیرند.

مهم ترین معیار و ملاک دختران اندونزی در انتخاب همسر چیست؟

به طور کلی دختران اندونزی ابتدا زیبایی را مد نظر قرار می دهند. سپس پول، جایگاه اجتماعی، شغل و اخلاق لحاظ می شوند که این ملاک ها نیز تحت تأثیر فرهنگ جوامع غربی بر کشور اندونزی حاکم شده است. در خصوص مردان هم همین ملاک ها با همین ترتیب مد نظر قرار می گیرند.

اگر بخواهید به چند مشخصه اصلی بانوان اندونزی اشاره کنید کدام یک را در اولویت قرار می دهید؟

بانوان اندونزی بسیار مهربان، زودجوش و صمیمی می باشند. آنها بسیار تابع شوهر هستند و به همسران خود در همه شرایط احترام ویژه های می گذارند.

بانوان ایرانی را با چه مشخصه هایی می شناسید؟

زنان و دختران ایرانی بسیار جسور و شجاع می باشند اما زودجوش نیستند. در حقیقت آنها بسیار محتاط و محافظه کار می باشند. پویایی و پر تلاش بودن هم از دیگر مشخصه های بانوان ایرانی است.

از آرزوی دختران و زنان کشورتان بگویید.

آنها آرزو دارند حق واقعی خود را دریافت کنند و به حقوق واقعی شان برسند. داشتن یک خانواده خوب و نمونه آرزوی تمام دختران و زنان اندونزی می باشد چرا که بانوان کشورم موفقیت را در گرو داشتن خانواده ای سالم می دانند.

تا کنون از کدام شهرهای ایران دیدن کرده اید و به کدام یک علاقه بیشتری دارید؟

از شهرهای شمالی ایران دیدن کرده ام. مشهد، کاشان، تهران و اصفهان را هم دیده ام اما در این بین به قم و مشهد به خاطر وجود مقدس و متبرک حضرت معصومه(س) و امام رضا(ع) علاقه خاصی دارم.

هم اکنون به جز تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به امور دیگری هم مشغول می باشید؟

بله. در حال حاضر در مدرسه بنت الهدی می باشم و خود رئیس انجمن خواهران طلبه اندونزی هستم و عهده دار برخی فعالیت های فرهنگی هم می باشم. برگزاری کارگاههای احکام، اخلاق، معارف و …، انتشار بولتن و راه اندازی وبلاگ شخصی به نام اسلام فمینیسم که در آن ضمن معرفی بانوان مطرح اسلام، به احکام اسلامی و پاسخ به شبهات حقوقی نیز می پردازم، از دیگر فعالیت هایم می باشد. پرداختن به مقوله حجاب، آزادی، نقش زن و … در وبلاگ مذکور هم با هدف رفع شبهات موجود و ارتقای آگاهی بانوان صورت گرفته است.

قطعا پس از اتمام تحصیلات به کشورتان بازمی گردید، احساس شما هنگام بازگشت چگونه خواهد بود؟

بی شک زمان بازگشت به کشورم احساس خلأ و کمبود خاصی دارم همچنان که در مدت اقامتم و طی دو سفری که به کشورم داشتم این احساس را تجربه کردم چرا که با این کشور بسیار انس گرفته ام و تنها فرزندم و دخترم در ایران به دنیا آمده است اما از آنجا که تکلیف و مسئولیتی بر گردن مان نهاده شده است این بازگشت برای ما بسیار مهم و شیرین خواهد بود و هدف اصلی ما را که تبیین و تبلیغ دین اسلام و مذهب تشیع می باشد، محقق خواهد ساخت.

به عنوان آخرین سؤال، چه پیامی برای زنان و دختران ایرانی دارید؟

به نظر من مهم ترین معضلی که باید به آن پرداخت مهریه و جهیزیه دختران ایرانی می باشد که در حال حاضر مشکلی لاینحل به نظر می رسد و فکر می کنم همین موانع، ازدواج را تحت تأثیر قرار داده اند. توصیه من این است که دولت یک حد معین برای مهریه دختران ایرانی تعیین کند و بانوان ایرانی هم چنین پندار اشتباهی را که مهریه بالا ضامن خوشبختی و زندگی آنها می باشد، کنار بگذارند و واقع بینانه به این مسئله نگاه کنند. در حقیقت مهریه و جهیزیه به تنهایی ضامن خوشبختی نیستند پس باید با نگاهی واقع بینانه این دو مقوله را که تبدیل به معضلی شده اند، رفع کرد.

با تشکر و آرزوی موفقیت در امر تحصیل و تبلیغ برای شما.

منبع:مجله:پیام زن-شهریور ۱۳۸۶، شماره ۱۸۶

نوع مطلب : چرا شیعه شدم؟ ( مستبصرین )، 
برچسب ها : بانوی اندونزیایی که شیعه شد، مستبصر اندونزیایی، بانوی شافعی شیعه شد، بانوی اهل تسنن شیعه شد، چگونه شیعه شدم، مستبصرین،
لینک های مرتبط :


پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات