تفکر
سلام خوش آمدید
درباره وبلاگ


بسـم الله الرحـمن الرحیـم
در بیابان این دنیای گذران به دنبال کشتی نجات باشیم و تمسخر این مردمان قوم نوحی(ع) ما را از سیل قیامت غافل نکند که دیگر متولد نخواهیم شد.

مدیر وبلاگ : علی
مطالب اخیر
نویسندگان
پاسخ: شیعیان واقعی که همان بندگان مطیع خدا و پیروان خاندان رسالت می‌باشند، بیش از یک گروه نیستند. شیعیان، دوازده امامی هستند که امام اول آن‌ها علی ابن ابی‌طالب علیه السلام است و فرزندانش حسن و حسین ... تا حضرت حجت مهدی صاحب الزمان (عج)- که هم اینک از دیده‌ها پنهان است، امامان بعدی آن‌ها می‌باشند. در طول تاریخ گروه‌های منحرف دیگری به نام تشیع و شیعه ظهور نموده‌اند که غیر از مذهب شیعه دوازده امامی که از طرف پیامبر و امیرالمؤمنین علی علیه السلام منصوص است، سه دسته دیگر خود را پیرو امیرالمومنین علی علیه السلام می‌دانند، (فرقه‌های دیگری هم بوده‌اند که منقرض شده‌اند). این سه دسته عبارتند از:

1. زیدیه؛ که خود را پیرو زید بن علی بن الحسین علیه السلام می‌دانند و مبادی اعتقادی آن‌ها با مذهب اثنی عشری از هر نظر متفاوت است و در یمن و اطراف آن حضور دارند.

البته خود زید بن علی بن الحسین تابع برادر بزرگترش امام محمد باقر علیه السلام بود و هیچگونه ادعایی نداشته است.

2. اسماعیلیه؛ که خود را پیرو اسماعیل فرزند امام صادق علیه السلام می‌دانند (و در گذشته حکومت فاطمیان را در مصر داشته‌اند و دانشگاه الازهر بنام جامعة الزهرا را تأسیس کرده‌اند که با رفتن آن‌ها تغییر نام گرفته) و اکنون در ایران و مصر حضور دارند. اسماعیل در زمان حیات امام صادق علیه السلام فوت کرد.
و خود حضرت ایشان را تشییع و بخاک سپرد و در چند محل از حاضرین در مرگ وی استشهاد کرد.

3. رفَضَه و غلاة؛ که در مورد امیرالمؤمنین علیه السلام غلو تا حد الاهیت می‌کنند که آن‌ها جزو دسته بندی شیعیان به‌حساب نمی‌آیند و همانطور که گذشت شیعیان آن‌ها را کافر می‌دانند و امیرالمؤمنین از آن‌ها برائت جسته‌اند.

در مقابل این سه گروه، فرقه دیگری وجود دارد که شیعه امامیه اثنی عشری (دوازده امامی) نام دارند و شیعه واقعی هستند. این گروه معتقد به ذات واجب الوجود حضرت احدیت- جل و علا- می‌باشند که احد و واحد است، نظیر و شبیه و عدیل ندارد، نه جسم است و نه صورت، نه عرض است و نه جوهر و از جمیع صفات امکانیه مبرا است.

او را خالق اعراض و جواهر می‌دانند و شریکی در خلق موجودات و در افاضه فیوضات برای او قائل نیستند.
چون ذات واجب الوجودش هرگز قابل رؤیت نیست و از طرفی نیز خلق محتاج راهنمایی و هدایت اوست، لذا فرستادگان و رسولانی را از جنس بشر برگزیده، و آنان را با دلالیل، براهین، معجزات، بیّنات و دستورهای کافی، به اقتضای احتیاجات هر زمان، برای هدایت بشر فرستاده است. تعداد آن‌ها بسیار می‌باشد؛ امّا تمامی آن‌ها تحت اوامر پنج پیغمبر اولو العزم یعنی:
1. نوح شیخ الانبیا علیه السلام
2. ابراهیم خلیل الرحمن علیه السلام
3. موسی کلیم اللَّه علیه السلام
4. عیسی روح اللَّه علیه السلام
5. محمد مصطفی خاتم الانبیا صلی الله علیه و آله؛
هادی و راهنمای بشریت بودند.

شیعه معتقد است که دین و شریعت محمد صلی الله علیه و آله تا قیامت باقی است. بنابراین «آنچه که محمد حلال نموده تا روز قیامت حلال و آنچه را حرام نموده تا روز قیامت حرام است و شریعت او تا روز قیامت مستمر و پا بر جا استطبق اعتقاد شیعیان واقعی، خداوند متعال برای جمیع اعمال آدمی، سزا و جزایی معین فرموده که در بهشت و دوزخ به آن‌ها داده می‌شود. به همین جهت معتقد به یوم الجزا است، یعنی در آن روز تمام خلایق از ابتدای آفرینش تا آخرین نفر، دو باره زنده و به صحرای محشر آورده می‌شوند و پس از رسیدگی و محاکمه، به سزا یا جزای اعمال
خود می‌رسند.

سند محکم و ثابت شیعیان، همین قرآن کریم است که از زمان رسول اللَّه صلی الله علیه و آله تا کنون دست نخورده و تحریف نشده می‌باشد و شیعیان عامل به دستورات آن هستند. شیعیان به همه احکام واجب مندرج در قرآن از قبیل نماز، روزه، زکاه، حج، جهاد و غیره معتقدند.

همچنین از کلیه معاصی و گناهان کبیره و صغیره نظیر شراب، قمار، زنا، لواط، ربا، قتل نفس و ظلم و ستم و غیر آن‌ها که در قرآن مجید و اخبار اهل‌بیت منع شده است، باید اجتناب نمایند.

از آنجایی که شیعیان بر این عقیده‌اند که همانگونه که احکام و دستورات الهی آورنده‌ای دارد که حکیم متعال او را برگزیده و معرفی نموده است، باید نگاهدارنده‌ای هم داشته باشد تا بعد از وفات آورنده (پیامبر خدا صلی الله علیه و آله) حافظ، حارس و نگهبان آن دین و شریعت باشد. همانگونه که خداوند این آورنده و پیغمبر را به مردم معرفی نموده است، بایستی وصی خلیفه و نگهدارنده دین را انتخاب و به وسیله آورنده دین (پیغمبر) به امت معرفی نماید. چون تمامی انبیا، اوصیا و جانشینان خود را به امر خدای متعال معرفی نموده‌اند، خاتم الانبیا که افضل و اکمل همه آن‌ها می‌باشد، برای جلوگیری از اختلاف و فساد در بین امتش آن‌ها را به حال خود رها ننموده و بر اساس همین سنت، اوصیای خود را به امر پروردگار معرفی نموده است. تعداد این اوصیا که از جانب خدای متعال معرفی شده‌اند، دوازده نفر به شرح زیر می‌باشند:

1. اوّل آن‌ها سید الاوصیا علی ابن ابی‌طالب علیه السلام؛
2. پس از او فرزندش حسن علیه السلام؛
3. سپس برادرش الحسین علیه السلام؛
4. سپس فرزندش علی زین العابدین علیه السلام؛
5. سپس فرزندش محمد باقر العلوم علیه السلام؛
6. سپس فرزندش جعفر الصادق علیه السلام؛
7. سپس فرزندش موسی الکاظم علیه السلام؛
8. سپس فرزندش علی الرضا علیه السلام؛

نوع مطلب : دینی، اعتقادات، پاسخ به سوالات، 
برچسب ها : شیعیان به چند دسته تقسیم می‌شوند و کدامیک از آنان بر حق می‌باشند، شیعیان به چند دسته تقسیم می‌شوند، کدام فرقه شیعیان بر حق است، تقسیمات شیعیان، فرق شیعه، شیعه حق، تشیع و فرق،
لینک های مرتبط :


پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic