تفکر
سلام خوش آمدید
درباره وبلاگ


بسـم الله الرحـمن الرحیـم
در بیابان این دنیای گذران به دنبال کشتی نجات باشیم و تمسخر این مردمان قوم نوحی(ع) ما را از سیل قیامت غافل نکند که دیگر متولد نخواهیم شد.

مدیر وبلاگ : علی
مطالب اخیر
نویسندگان
پرسش: چرا موقعی که شیعیان، نام امامان خود را می‌برند به جای رضی اللَّه عنهم از سلام اللَّه علیهم یا از صلوات اللَّه علیهم استفاده می‌کنند. در صورتی که بر طبق آیه شریفه إِنَّ اللَّهَ وَ مَلائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَی النَّبِیِّ یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَ سَلِّمُوا تَسْلِیماً؛ خداوند و فرشتگانش به روان پاک پیغمبر درود می‌فرستند، ای اهل ایمان، شما هم بر او درود فرستاده و سلام گویید و تسلیم فرمان او شوید بنابراین سلام و صلوات مخصوص نبی گرامی صلی الله علیه و آله اسلام است و شیعیان بر خلاف نص صریح قرآن، عمل می‌کنند. آیا این کار هم بدعت و هم غلو نیست؟

پاسخ: شیعیان نیز معتقدند که عملی برخلاف نص قرآن مجید نباید انجام شود. اما مطالب سؤال فوق به دلیل زیر بدعت و غلو نمی‌باشد.

اولا آیه مورد اشاره فقط سلام و صلوات فرستادن بر رسول‌اللَّه را امر نموده و هرگز از سلام و صلوات فرستادن بر دیگران ممانعت ننموده است. مثلا در آیه 157 بقره الَّذِینَ إِذا أَصابَتْهُمْ مُصِیبَةٌ قالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ راجِعُونَ أُولئِکَ عَلَیْهِمْ صَلَواتٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَ رَحْمَةٌ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ خداوند صلوات را بر بندگان زیادی که شامل این آیه شوند نثار می‌کند، بلکه بر اساس آیه 42 احزاب هُوَ الَّذِی یُصَلِّی عَلَیْکُمْ وَمَلائِکَتُهُ لِیُخْرِجَکُمْ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَی النُّورِ وَ کانَ بِالْمُؤْمِنِینَ رَحِیماً، این درباره صلوات و در مورد سلام نیز، نه تنها منتفی نیست بلکه آیات قرآن آن را تشویق می‌کند.
وَإِذا جاءَکَ الَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِآیاتِنا فَقُلْ سَلامٌ عَلَیْکُمْ (انعام- 54)
ملائکه بر مؤمنان سلام می‌کنند، رعد آیه 24؛ و تحیت مؤمنان در بهشت به یکدیگر سلام است، ابراهیم- 23.
تا اینجا مربوط به عامه اهل ایمان است که درود و سلام بر آن‌ها منعی ندارد. اما در مورد اهل‌بیت پیامبر صلی الله علیه و آله به دلائل زیادی که به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود از فضیلت بیشتری برخوردار است.
خداوند در سوره صافات می‌فرماید: سَلامٌ عَلَی آلِ یاسِینَ
و یا در همین سوره، مرتب بر سایر انبیای عظام سلام می‌فرستد: سَلامٌ عَلَی الْمُرسَلِینَ
، سَلامٌ عَلَی نُوحِ فِی الْعَالَمِینَ
سَلامٌ عَلَی إبْراهِیمَ
سَلامٌ عَلَی مُوسَی وَ هَارُونَ
واضح است که در این آیات، نوح، ابراهیم، موسی و هارون جملگی پیامبران الهی هستند و بر آن‌ها سلام گفته است. اما (یاسین) یکی از نام‌های حضرت ختمی مرتبت است و سلام بر آل او یعنی سلام بر اهلبیت و اولاد او. بنابراین چون در هیچ جای قرآن بر اولاد سایر پیامبران به جز اولاد حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله سلام نشده است، پس سَلامٌ عَلَی آلِ یاسِینَ یعنی سلام بر اولاد خاتم الانبیا. مخصوصاً در قران مجید و به منظور روشنگری بیشتر امت، پنج نام از دوازده نام مبارک پیغمبر را آورده است که عبارتند از: (نون، یس، محمد، احمد و عبداللَّه)

از نظر علمای شیعه، مراد از آل یاسین یقیناً آل محمد می‌باشد. بسیاری از علمای اهل سنت نیز این گونه برداشت نموده‌اند. مثلًا ابن حجر در صواعق محرقه از ابن عباس و جمعی دیگر از مفسرین نقل می‌کند که: «مراد از آل یاسین، آل محمدمی‌باشد». این تفسیر را امام فخر رازی در جلد هفتم تفسیر کبیرش، نقاش از کلبی در باب دوم و نیز سید ابی‌بکر شهاب الدین علوی در باب اول کتاب «رشفة الصادی من بحر فضائل بنی‌النبی الهادی» بیان کرده است. مهمتر از این مطالب آن چیزی است که امام فخر رازی ذکر کرده است «اهل‌بیت آن حضرت در پنج چیز با آن حضرت برابری می‌کنند:

1. در سلام؛ که خدای متعال فرموده است: سلام بر پیغمبر بزرگوار و نیز بر آل‌یاسین (یعنی سلام بر آل محمد).
2. در صلوات بر آن حضرت؛ که در تشهد نماز، بر اهل بیت او صلوات فرستاده می‌شود.
3. در طهارت؛ که خدای متعال فرموده است: طه. یعنی ای طاهر و آیه تطهیر را نازل کرده است.
4. در تحریم صدقه؛ که بر پیغمبر و بر اهل پیغمبر صدقه حرام است.
5. در محبت؛ که خدای متعال فرموده است: بگو اگر شما خدا را دوست می‌دارید، مرا متابعت کنید تا خدا شما را دوست بدارد. درباره اهل‌بیت آن حضرت فرموده است:

ای محمد؛ به آن‌ها (امت) بگو: من از شما بجز دوستی ذوالقربی و اهل بیتم اجر و مزدی نمی‌خواهمبخاری و مسلم در صحیح خود آورده‌اند که پیغمبر فرمود: «بین من و اهل‌بیت من در صلوات جدایی نیندازید» به طوری‌که وقتی آیه شریفه إِنَّ اللَّهَ وَ مَلائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَی النَّبِیِّ یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَ سَلِّمُوا تَسْلِیماً بر پیغمبر نازل گردید از ایشان سؤال شد: یا رسول‌اللَّه؛ چگونه بر شما صلوات بفرستیم؟ حضرت در پاسخ فرمود:
«اللهم صل علی محمد و آل محمد». امام فخر رازی نیز در جلد ششم تفسیر کبیر پاسخ ایشان را چنین نقل می‌کند: «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ کَمَا صَلَّیْتَ عَلَی إِبْرَاهِیمَ وَ عَلَی آلِ إِبْرَاهِیمَ وَ بَارِکْ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ کَما بَارَکْتَ عَلَی إِبْرَاهِیمَ وَ عَلَی آلِ إِبْرَاهِیمَ إِنَّکَ حَمِیدٌ مَجِیدٌ». ابن حجر، دنباله این پرسش را چنین روایت می‌کند که پیغمبر فرمود: «صلوات بریده و بترا بر من نفرستید و ادامه داد که صلوات بترا مثل «اللهم صل علی محمد» می‌باشد که تکمیل شده آن باید به صورت «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ» باشد. حتی سید ابی‌بکر شهاب الدین علوی، از علمای اهل تسنن در باب دوم از کتاب «رشفة الصادی من بحر فضائل بنی‌النّبی الهادی»، صلوات بر محمد و آل محمد را در تشهد نماز واجب شمرده است.
شافعی و دیگران بر این عقیده‌اند و در شعر معروف خود به آن اشاره کرده است:
یا أهل‌بیت رسول اللَّه حبّکم فرض من اللَّه فی القرآن أنزله
کفاکم من عظیم القدر أنّکم من لَمْ یُصلّ علیکُم لا صَلاةَ لَهُ

ای اهل‌بیت رسول‌اللَّه دوستی شما را خداوند در قرآن واجب نموده است. در بزرگی و مقام شما همین بس که هر کس بر شما (آل محمد) صلوات نفرستد نمازش قبول نمی‌شود.

یادآوری‌این نکته ضروری‌است که‌خود اهل سنت نیز بین علی علیه السلام و سایر خلفا فرق می‌گذارند ونوعاً درباره ایشان کرم‌اللَّه وجهه یا علیه السلام (نظیر فصول المهمّة) می‌گویند و به نظر می‌رسد که رضی اللَّه عنه را نسبت به ایشان روا نمی‌دانند. زیرا موجب این گمان می‌شود که ایشان با دیگران برابر است و حال آن‌که خود می‌فهمند که وجداناً این طور نیست.

خوب سلام و صلوات بر ائمه هدی علیهم السلام بدعت است! اما آیا حذف «حَیَّ عَلی خَیْرِ الْعَمَلِ» در زمان خلیفه دوم سنت نیست؟ آیا تحریم متعه حج و متعه نساء در زمان او سنت نیست؟ آیا خواندن نوافل ماه مبارک رمضان بصورت جماعت سنت نیست؟ در حالی‌که در زمان پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و زمان خلافت ابوبکر و اوایل خلافت خلیفه دوم، «حَیَّ عَلی خَیْرِ الْعَمَلِ» در اذان گفته می‌شد، متعه حج و متعه نساء مورد عمل واقع می‌شد و نوافل فرادی خوانده می‌شد، و او به اجتهاد خود این تغییرات را ایجاد کرد، این‌ها بدعت و خروج از سنت است یا سلام کردن مؤمنان به یکدیگر و سلام آن‌ها بر فرزندان پیامبر خدا صلی الله علیه و آله؟

پاسخ به شبهات در شبهای پیشاور
نوع مطلب : اهل البیت علیهم السلام، دینی، پاسخ به سوالات، اعتقادات، 
برچسب ها : چرا شیعیان بر امامانشان صلوات می فرستند، چرا شیعیان برای غیر پیامبر هم صلوات می فرستند، علت صلوات فرستادن شیعه بر ائمه، صلوات بر ائمه علیهم السلام،
لینک های مرتبط :


پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic