تفکر
سلام خوش آمدید
درباره وبلاگ


بسـم الله الرحـمن الرحیـم
در بیابان این دنیای گذران به دنبال کشتی نجات باشیم و تمسخر این مردمان قوم نوحی(ع) ما را از سیل قیامت غافل نکند که دیگر متولد نخواهیم شد.

مدیر وبلاگ : علی
مطالب اخیر
نویسندگان
سه شنبه 11 آذر 1393 :: نویسنده : علی
خطر گرایش به این دین در بین جوانان و به خصوص دانش آموزان به واسطه تبلیغات رسانه های برون مرزی مبنی بر اینکه زرتشت مقدس آیین اجداد ما بوده و اسلام بر ما تحمیل شده است، این خیزش فکری در جهت فرار از مسئولیت ها و تکالیف دینی است که دین مقدس اسلام به ما ارزانی داشته و چنانچه از زرتشتی دفاع می شود نه به خاطر برتری آن بر اسلام است که تسهیل دین پذیری برای جوانان و نوجوانانی است که در کنار تکثرگرایی دینی با آسودگی خیال به آزادی های بی حد و حصر می اندیشند. کاستی ها و انحرافات به وجود آمده در زرتشت و ضمن پذیرش حقیقتی به نام آیین زرتشت که مربوط به ایرانیان باستان بوده و آسمانی بودن آن هم مورد تاییدات، به دنبال یورش اسکندر مقدونی و اعراب مسلمان این آیین دستخوش زوال و انحرافات اساسی شده است. در این مقاله جریاناتی که نشان می دهد دین زرتشت مثل ادیان قبل از اسلام دچار تحریفات اساسی شده است می پردازیم:

یکی از بهترین و عامه پسندترین اشکالات در این زمینه، ایراد اشکال بر کتاب مقدس آن دین است، متاسفانه یا خوشبختانه کتاب مقدس زرتشتیان پر است از اشکال غیر مجاب، که برای نمونه به تعدادی از آن اشاره خواهیم کرد.

1.کتاب مقدس زرتشتیان به اعتراف خود شان کتاب موجود مشتمل بر یک سوم از کتاب اصلی است. به عبارت دیگر دو سوم از پندیات و احکام و مسایل مورد نیاز مومنین دین زرتشت از بین رفته است. و به دست پیروان زرتشت نرسیده است.

حال سوال این است

(الف): تکلیف مکلفین و پیروان دین زرتشت چیست؟ چه باید انجام دهند؟

(ب)اگر مطالب وارد شده مهم و به درد بخور بود پس چرا خداوند آن را حفظ نکرد آنچنان که ما مدعی هستیم که خداوند قرآن را حفظ کرده است و اگر مهم نبود پس چرا نازل کرده است؟

(ج): حال دینی که کتاب مقدسشان، ـ که اساس و اصل دین به آن است ، ـ این چنین باشد پس طبیعتا اشکالات اساسی بر آن وارد است و نمی تواند یک دین کامل و جامع برای تمام مردم در تمام اعصار باشد و پیامبرش هم یقینا نمی تواند خاتم الانبیاء باشد.

اگر پیروان ادیانی همچون یهودی و مسیحی ادعایی کنند که دینشان آخرین دین و پیامبرشان خاتم الانبیاء است می تواند قابل شنیدن باشد زیرا آن ها علاوه بر اینکه دارای کتابی محکم تر از کتاب اوستا هستند پیامبر آن ها بزرگتر و معروف تر و جامع تر از پیامبر آن ها خواهد بود.

2.اشکال دیگر اینکه هر پیامبری که آمد پیروان دین بعدی پیامبر قبلی را به عنوان پیامبر الهی و یا حتی صاحب دین قبول داشتند (مثلا یهودیان پیامبری حضرت نوح و ابراهیم و دیگر پیامبران قبل خود را تایید می کنند و یا مسیحیان پیامبری حضرت موسی را قبول دارند و یا مسلمانان پیامبری حضرت عیسی را تایید می کنند)

(الف) ولی مساله در دین زرتشت غیر روال معمول است زیرا پیامبر بودن او بحث جدی هست

(ب)و بر فرض پیامبر بودن در رسول و صاحب دین و تبلیغ بودن او بحث جدی تر هست. پس با وجود مطلب فوق بسیار واضح است که نمی توان پیامبر و دین زرتشت را آخرین پیامبر و دین زرتشت را کامل ترین و جامع ترین و آخرین دین الهی دانست.

3. یکی از اشکالات اساسی که ما مسلمین به مسیحیت و زرتشت می کنیم عدم اعتقاد عملی و حتی قولی آن ها به خدای یگانه است. زرتشت کارها را به دو قسم خوب و بد تقسیم می کند و خوبی ها را به اهورا مزدا (خدای خوبی) و بدی ها را به اهرمین (خدای بد) نسبت می دهد.

اگر چه آن ها در برخی عبارات خود اذعان به یگانگی خداوند می کنند ولی در عمل برای خدای یگانه شریک قایل می شوند، علاوه بر آن تدبیر و امور برخی موارد را به غیر خدا که زاییده خدا و اهورامزدا است نسبت می دهد: مثلا «خدای آب. یا خدای بدی ها و غیره

یکی از قوانین آن ها جشن سدره پوش است. این جشن در اسلام به نام جشن تکلیف است. یک جوان زرتشتی در سن 15 سالگی با گرفتن جشن سدره پوش که تعدادی و مقداری پارچه و با برخی اعمال دیگر است ورودش را به دین زرتشت جشن می گیرند. یکی از جشن های آن ها جشن سدره است این جشن به خاطر پدید آمدن و به وجود آمدن آتش گرفته می شود و برای آن داستان های متفاوتی بیان کردند که شخصی سنگی پرتاب کرد به سوی یک ماری از قرار آن سنگ بر سنگی دیگر برخورد و برق و جرقه ای زد که باعث پدید آمدن آتش شد.
سده جشن پیدایش آتش است

زتش این جهان پرفروغ و خوش است

خواندن نماز در آیین زرتشتی شایسته است نه بایسته. در قوانین آن ها نماز خواندن وجوبی ندارد و آن در پنج مرتبه است.

انحرافات پدید آمده در دین زرتشت و نقدهای وارد بر آن

عقاید آریایی قبل از زمان ساسانیان هر چه بوده، روشن نیست ولی احدی از مورخان و محققان انکار ندارند که عقاید و تعالیم زرتشت در دوره ساسانیان به پستی و انحطاط گرایید و تعالیم او به افکاری زشت و پست و سست تبدیل شد و هزاران خرافه و پیرایه در این دوره به کیش زرتشت بستند. «دومزیل» ایران شناس معروف تحت عنوان «رفورم زرتشت» می نویسد: «به راستی که افکار و تعالیم زرتشت بسیار پیشرو و شجاعانه بوده است ولی پس از درگذشت وی آنچه که امروز به نام آیین زرتشتی نامیده می شود به سرنوشت ادیان و مذاهب دیگر گرفتار آمده؛ ساده تر بگوییم تعالیم اوستا تحت تاثیر سنن جاری و احتیاجات زندگی و تمایلات مومنین تغییر صورت داده، نوعی از شرک جای (توحید) را گرفت و ملائکه مقربین با خدای بزرگ، کوس همطرازی زدند، ذبح و قربانی با مراسم شگفت آوری پای به عرصه نهاد و اخلاقیت جای خود را به بررسی امور وجدانی بازگذاشت.

انحرافات در آیین زرتشت

هر چند نگاه اول، آغاز انحراف در ادیان و مذاهب به صورت تدریجی صورت تدریجی می گیرد، ولی بررسی عمیق نشان می دهد که برخی از حوادث اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و ... نقش بیش تری در شروع تحولات و انحرافات اساسی دارند و می توان این حوادث را سرآغاز انحراف های بنیادین شمرد. آیین زرتشت نیز در دوره ای خاص، یعنی به هنگام به قدرت رسیدن شاهان ساسانی، تحولی اساسی یافت و در اثر حوادث سیاسی، اجتماعی این دوره تغییرات و انحرافات مهمی را تجربه کرد. بر اساس شواهد تاریخی، اردشیر بابکان، که اجدادش از بزرگان معبدی در فارس و شهر استخر بودند، به عنوان یک شخص مذهبی قیام کرد و بعد از پیروزی بر دشمنان خود، یکی از فرقه های آیین زرتشت را که «مزدیسنی» نامیده می شود، بر سر تا سر ایران گسترش داد و سایر فرقه ها را منکوب خود ساخت «و در این کار موبدی به نام «کرتیر» وی را یاری می کرد. ساسانیان سعی می کردند قیام خود علیه اشکانیان را قیامی مذهبی جلوه دهند و «منکر گرایش اشکانیان به کیش مزدیسنی بودند». با روی کار آمدن ساسانیان، شاخه مزدیسنی تنها قرائت صحیح از آیین زرتشتی معرفی شد و بر آیین زرتشت غلبه یافت. این غلبه سیاسی بعدها موجب غلبه در عقاید شد و آیین مزدیسنی را تنها نماینده آیین زرتشت جلوه داد و انحرافاتی که موسسین شاخه مزدیسنی ایجاد کرده بودند بعدها پررنگ تر شد و دامن آیین زرتشت را فرا گرفت و این آیین را که با ادیان ابراهیمی قرابت هایی داشت از اصل خود دور و زمینه های پدید آمدن انحراف های بیش تر را فراهم کرد.

پرسمان
نوع مطلب : زرتشت و باستان گرایی، دینی، 
برچسب ها : خطر گرایش به زرتشتی گری، گرایش به زرتشتیت، اشکالات کتاب اوستا، اشکالات زرتشتیت، چرا زرتشتی نیستم، می خواهم زرتشتی بشوم، می خواهم به دین اجدادم بر گردم،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 26 مرداد 1394 08:51 ب.ظ
چرا كسی كه از اسلام به ادیان دیگه میره میشه جاهل و غرب زده و ماهواره ای
بعد كسی كه به اسلام میره ادم دانا پروفسور ورزشكار دانشمند برجسته و این میشه؟؟؟
پس كسانی كه به اسلام می گروند انسان های شرق زده هستند كه تحت تاثیر تبلیغات فریبكارانه مسلمانان قرار گرفته اند
علی سلام
کی ادعا کرده هر کسی مسلمان بشه دانشمند و ... است؟! شما خودتون تحقیق بکنید ببینید در غرب چه کسانی مسلمان میشن با کسایی که وهابی میشن کاری نداریم امام اونایی که شیعه میشن رو دقت کنید.
نه شرق زده رو قبول داریم نه غرب زده اسلام دین جهانیه شرقی یا غربی نیست.
این نسبتهایی که شما میدید.
با برچسب زدن حق باطل نمیشه باطلم حق نمیشه. خداوند به ما عقل داده تا با استفاده درست از این ابزار راه حق رو تشخیص بدیم.
دوشنبه 26 مرداد 1394 08:47 ب.ظ
پارسیان زرتشتیان از نظر اخلاق نیكی رفتار و اداب و خورفتاری راستگویی سواركاری تیراندازی
دانش تلاش و كوشش امروزه زبانزد جهان هستند بسیاری از فیلسوفان بزرگ قدیم چون افلاتون و سقراط تا ارطو و هراكلیت از فلسفه او استفاده بسیار كردند و مانند فیثاغورث شاگرد زرتشت اشكارا تقلید كردند. موزخان بزرگ قدیم از هرودوت كتزیاس گزنفون و..... زرتشتیان را ستوده بودند. رومیان و مردمین یونان حسرت زرتشتیان را میخوردند و ارزوی سلطنت و حكمرانی بزرگی چون ایرانیان را داشتند دشمنان از اسكندر مقدونی به زرتشتیان احترام گذاشت و به جسد داریوش سوم ادای احترام كرد و بدلیل نیكی و پاكی زرتشتیان ایران انان را ستایش كرد و خود را اخرین پادشاه هخامنشی خواند. سزار بزرگ ترین سردار تاریخ روم همراه با تراژان غول روم چه تعاریفی كه از زرتشتیان نكردند و حتی سزار به جنگ ایران نرفت چون رشادت انان را میدانست.
حتی حافظ نیز به مذهب زرتشتی گرایید فردوسی انان را ستوده بود و دانشمندان بسیاری به علت داشتن كیش زردشتی اعدام شدند.
محققان بزرگ غرب تا تاریخ نگاران مشهور این صفات پاكی زرتشتیان را از وجود اشو زرتشت میدانند چه از فیلسوف هزاره ها فردریش نیچه تا شاعر نامی المان گوته و مرد برجسته ی فرانسه ولتر كه حتی مورخانی همچون ویل دورانت دین زرتشت را دینی میدانند كه خشونت و جنگ طلبی كمتر بوده
دنیای مسیحیت در اعترافات خود باور ای خود را سه چهارم از پارسیان میدانند
یهودیان مدیون پارسیان هستند و انان را تا امروز نیز ستایش میكنند
بودایی و هندوها از وجود پارسیان ر هند بسیار خشنودند و انان را شیرنی هند میخوانند
در تولید انرژی هستهای پارسیان كوشش فراوان داشتن و بیش از 96 درصد زندگی شهری دارند و بزرگ ترین ككارخانه های جهان تا به حال نیز كار میكند و سازنده اش زرتشتیان اند. دانش اندوزی و عدم دخالت سیاسی و دینی زرتشتیان در هند موجب اسودگی هند شده
تاریخ غرب اسایش ارامش و رفاه خود را برگرفته از اموزههای زرتشت میداند

پارسیان با این حال همیشه تحسین شده بودند درحالی كه مسلمانان درحال جنگ و خشونت و زن ستیزی و خرافات و اسلامگرایی افراطی گری تجاوز و... میكنند

باید دید دین ایرانیان و پیامبرشان چقد بزرگ بوده كه مردمانش از قدیم تا امروز سراسر تحسین و تشویق میشدند
1
علی سلام
حرف شما ازدوحالت خارج نیست یا درسته یا غلط بر فرض غلط بودن ( به علت اینکه دین زرتشتیت جزء مبهم ترین ادیان شمرده شده مثلا اصلا وجود زرتشت مورد اختلافه چه برسه به پیامبر بودن یا نبودنش. یا همین کتاب اوستا طبق اقوال بخش زیادیش از بین رفته و همینی هم که مونده همش از زرتشت نیست . تا حالا یه نگاهی به احکام زرتشتی تو اوستا انداختی ببینی چی هستن! ..) که حرفی نیست .
اما بر فرض درست بودن این که ، از نظر نیروی نظامی و علوم فنی قوی بودن و غربی ها هم به اونها احترام می گذاشتن ( که غربی ها الان هم برای اینکه بتونن جلوی حقانیت و گسترش روز افزون اسلام رو بگیرن از ادیان تحریف شده دیگه هم حمایت می کنند) دلیل میشه که دین زرتشتی حقه !؟
الان هم امریکا قدرت نظامیه و خیلی پیشرفته ،کشور های اروپایی و .. هم ازش تعریف می کنند تو ایران هم بعضیا براشون میمیرن، باید بگیم پس مسیحی ها حق هستن.
اسم چند تا از اون دانشمکندان رو بگید تا ما هم بدونیم
اگه یه نگاهی به تاریخ ایران بندازید می بینید که اکثر دانشمندان ایرانی بعد اسلام پدید اومدن علت رو هم می دونید چون همون زرتشتیان عزیر شما نظام طبقاتی داشتن و بچه مردم عادی حق تحصیل نداشتن .
ضمنا اگه این قدر زرتشتیان قوی بودن چرا مردم ایران اون زمان به حکومت کمک نکردند تا جلوی لشگر اعراب رو که سابقه نظامی به اندازه ایران نداشتن رو بگیرن و اعراب به راحتی ایران رو گرفتن پس اون همه قدرت کجا رفت!
چرا کوروش به بابل حمله کرد؟ چرا یهودی ها رو به ایران آورد و نتیجش کشتار مردم توسط یهودی ها در ایران ( ماجرای استر) شد....
اگه اینقدر بزرگ بوده چرا فقط این تعریفا ازش مونده و مردم کنارش گذاشتن اکثرا که خبر دارن ؟ پس چرا خود غربی ها زرتشتی نشدن؟!


پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic